Nëna dëgjon zhurmë të çuditshme nga monitori i foshnjës së saj, tronditet kur zbulon burimin

Në orën 1:40 të mëngjesit të 29 tetorit, Kiara sapo ishte larguar pasi ushqeu me gji fëmijën e saj gjashtë muajsh, kur ajo u befasua e zgjuar nga zëri i një burri të çuditshëm në dhomën e saj të gjumit.

“Unë dhe partneri im Daniel ishim duke fjetur, gjithçka ishte e qetë dhe e errët,” thotë nëna e tre fëmijëve nga Melburni për Kidspot. “Pastaj e dëgjova – një zë vërtet i thellë njeriu që nuk i përket askujt që njoh.

Papritmas, e dëgjova atë duke thënë: “Mmmmm … kjo është një e lezetshme.” Unë isha ngrirë. Isha shumë i frikësuar. Unë iu afrova partnerit dhe ia shtrëngova krahun që ai të zgjohej.”

Zëri i burrit kishte ardhur direkt nga telefoni i Kiarës në tryezën e saj pranë shtratit.

Në atë çast, nëna 20-vjeçare e dinte se tingulli i frikshëm kishte ardhur përmes aplikacionit të monitorit të foshnjave në të cilin ajo është mbështetur për të mbajtur një sy tek djali i saj i lindur para kohe Zicko çdo moment që ai ka fjetur që kur u transferua në dhomën e tij më. 3 tetor.

“Daniel mendoi se dikush ishte në shtëpi, kështu që ai kontrolloi të gjitha dhomat, por unë isha e sigurt se ishte monitori, kështu që i kërkova ta hiqte menjëherë nga priza dhe e çinstalova aplikacionin sepse isha shumë e frikësuar,” thotë nëna e Melburnit. “Nuk doja të mendoja për të gjitha gjërat e neveritshme që ata po mendonin të shikonin fëmijën tim.”

“Jam i tronditur sepse kam hulumtuar monitorët e foshnjave përpara se të zgjidhja”
Përpara se të blinte monitorin e foshnjës Mirabella me WiFi nga Kmart, Kiara kaloi javë të tëra duke hulumtuar të gjitha opsionet në treg dhe e zgjodhi atë për cilësinë e kamerës, në mënyrë që të mund të vëzhgonte nga afër djalin e saj të vogël, i cili lindi katër javë më herët. disa sfida shëndetësore.

Ishte e vetmja mënyrë që ajo ndihej mjaft e sigurt për ta bërë atë të flinte në dhomën e tij, pasi ai kaloi gjashtë muaj duke fjetur në një legen pranë saj dhe shtratit të Danielit.

“Unë e hulumtova atë dhe pashë video në YouTube në lidhje me të dhe kurrë nuk dëgjova asgjë negative për të,” thotë ajo.

“Kisha dëgjuar për këto gjëra që po ndodhnin, por vetëm në filma. Mendova se nuk do të më ndodhte kurrë, prandaj isha kaq i tronditur.”

Kiara dhe Daniel gjithashtu bënë përpjekje shtesë për të mbrojtur monitorin nga rreziqet e mundshme. Ata vendosën fjalëkalimin e tyre për pajisjen si dhe aplikacionin (dhe duke mos u mbështetur në atë të paracaktuar) dhe krijuan një fjalëkalim kompleks për WiFi të shtëpisë së tyre – i cili ishte vetëm disa muajsh.

“Mendova se askush nuk mund të hynte në të përveç meje,” thotë Kiara, e cila është gjithashtu nënë e dy vajzave, dy dhe tre vjeç.

“Ne menduam se fëmija ynë do të ishte i sigurt dhe se askush nuk do ta shikonte atë.”