Kujdes! Këto zakone të përditshme shkaktojnë rrudha

Disa zakone të përditshme në dukje të padëmshme mund të kenë pasoja negative afatgjata për lëkurën. Nëse jeni kurioz të mësoni për gjërat e vogla që bëni çdo ditë që mund të sabotojnë përpjekjet tuaja për ta mbajtur lëkurën tuaj më të re, shihni më poshtë.

Shumë që përtypin rregullisht çamçakëz kanë rrudha rreth gojës dhe mjekët besojnë se çamçakëzi është përgjegjës për këtë. Kur përtypni, ju përdorni shumë muskuj dhe kjo mund të çojë në vija të holla dhe rrudha rreth gojës.

Vraponi

Gjatë stërvitjes, vrapuesit djegin dhjamin nën shtresat e lëkurës. Humbja e indit dhjamor mund t’i bëjë rrudhat më të thella. Përveç kësaj, shumë vrapues kalojnë shumë orë jashtë pa mbrojtje adekuate nga dielli, duke e ekspozuar lëkurën e tyre ndaj dëmtimit të diellit. Nëse vraponi jashtë, është më mirë të përdorni krem ​​kundër diellit të papërshkueshëm nga uji, sepse djersa ul nivelin e mbrojtjes nga dielli më shpejt.

Po mashtroni me celularin tuaj

Përdorimi i celularit mund t’ju bëjë të dukeni para kohe më të vjetër. Ekspertët dyshojnë se shikimi i vazhdueshëm i telefonit mund të çojë në më shumë vija në qafë që përndryshe nuk do të zhvilloheshin.

80% e shenjave të dukshme të plakjes, duke përfshirë rrudhat, shkaktohen nga ekspozimi në diell. Nëse përpiqeni të përqendroheni në ndonjë gjë me dritë në sytë tuaj, ajo gjithashtu mund të thellojë rrudhat midis vetullave tuaja.

Flini në anën tuaj

Disa modele gjumi mund të shkaktojnë rrudha. Nëse flini anash ose fytyrës, fytyra shtypet pas jastëkut, duke e detyruar lëkurën të paloset. Mënyra më e mirë për të shmangur “linjat e gjumit” është të flini në shpinë.

Vendosni një maskë gjumi

Lëkura rreth syve është shumë e ndjeshme dhe e prirur për t’u dëmtuar. Disa maska ​​gjumi mund ta dëmtojnë atë dhe të shkaktojnë inflamacion, i cili përfundimisht mund të shkaktojë rrudha. Nëse vishni një maskë gjumi në shtrat, sigurohuni që ajo të jetë e lirshme dhe të mos e tërheqë apo shtrijë lëkurën.