Gjyshja shkoi ta zgjonte për të ngrënë darkë: 17 vjeçari kishte ndërruar jetë në gjumë

Është shumë e trishtueshme të mbërrish në shkollë dhe të marrësh vesh që një nga nxënësit fluturoi në parajsë nga një αtαk në zemër”, thotë një nga mësuesit. Djali u gjet i pajetë në shtrat nga gjyshja e tij, e cila kishte shkuar për ta thirrur për darkë por ai nuk përgjigjej.

Menjëherë u thirrën 118, të cilët e morën dhe e transportuan me urgjencë në spitalin San Paolo të Barit. Këtu mjekët hodhën të gjitha forcat në terren për ta ringjallur, por në fund u detγruan të dorëzσheshin dhe të deklaronin humbjen e tij.

I riu ka jetuar me gjyshen pasi nëna e tij ndërroi jetë në moshën 24-vjeçare në një rrethanë të ngjashme. Mund të ketë qenë çdo gje ajo që i ka marrë jetën, por autopsia do të zbulojë një shkak të mundshëm gjenetik.