Çfarë ndodh me trupin tuaj në 24 orët e para pasi keni pirë birrë

Njerëzit mendojnë se vetëm alkooli i fortë është i rrezikshëm për shëndetin tonë. Birra është një pije e lehtë dhe është krejtësisht e padëmshme.

Duke qenë se dëshirojmë një mënyrë jetese të shëndetshme, është koha për të larguar iluzionin e mësipërm. Më poshtë janë pasojat e pakëndshme që priten nga njerëzit që pinë birrë në baza ditore.

Çfarë i ndodh trupit brenda 24 orëve pasi pini birrë:

Pas 20 minutash:
Ju vuani nga dehidratimi, urinimi i shpeshtë dhe ndiheni të përgjumur.

Pas 12-24 orësh:
Ju dukeni të përgjumur dhe të zbehtë dhe keni dridhje, etje, dhimbje koke dhe marramendje.

Pas 1-1,5 orësh:

Ju ndjeni pak marramendje dhe ndjenja të tjera të këndshme.

Efektet e pirjes së birrës në baza ditore

Membrana e mukozës acarohet dhe çrregullohet sekretimi i lëngjeve gastrike duke shkaktuar: gastrit, kapsllëk, melankoli dhe ndjenjë rëndesë në stomak.
Funksioni antitoksik prishet duke rezultuar në krijimin e: proceseve inflamatore si hepatiti dhe cirroza e mëlçisë.
Mosfunksionim në rregullimin e sekretimit të ujit dhe substancave të tretshme në ujë që rezulton në: dobësi në këmbë, pagjumësi, nervozizëm, ulje të imunitetit, çrregullime të ritmit të zemrës dhe probleme me veshkat.
Enët e gjakut vërshojnë dhe zemra mbulohet me një shtresë yndyre, duke sjellë si pasojë: aritmi, tension të lartë, vështirësi në frymëmarrje, sëmundje koronare, infarkt.

Mosfunksionim i procesit natyral të zbërthimit të lëndëve ushqyese, me pasojë: krijimin e pankreatitit.
Çrregullimi i sistemit endokrin që rezulton në:
Tek meshkujt – Shtypja e prodhimit të testosteronit, perimetrit dhe yndyrës së belit.
Tek gratë – Kistet dhe mosfunksionimi i vezoreve, endometrioza dhe madje edhe infertiliteti.
Pra, për të shmangur të gjitha sa më sipër, mbani mend një rregull të thjeshtë: gjithçka është e nevojshme, por me moderim!