A e dini pse duhet të flini pa rroba?

A keni fjetur ndonjëherë krejtësisht lakuriq? Këtë duhet ta bëni disa herë në javë, sepse siç thonë ekspertët, është e dobishme për shëndetin tuaj. Disa njerëz thonë se gjumi pa rroba i ndihmon ata të qëndrojnë ngrohtë, të flenë më mirë por gjithashtu të ndihen më rehat.

Doktoresha Marie Horvath thotë se gjithçka ka të bëjë me rehatinë dhe gjumin e mirë. Sipas saj, gjumi pa rroba është i dëshirueshëm për disa arsye.

Rregullimi i temperaturës së trupit|

Ritmi cirkadian rregullon ritmin e gjumit dhe mund të shqetësohet nga temperatura e lartë. Nëse flini lakuriq, trupi juaj mund ta rregullojë temperaturën tuaj në mënyrë më efektive. Kur nxeheni, ka më shumë gjasa të ndryshoni pozicionin e gjumit ose të ekspozoheni pak. Kjo mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt dhe të siguroni gjumë më cilësor.

Infeksionet vaginale

Gratë që flenë lakuriq mund të parandalojnë infeksionet vaginale në këtë mënyrë. Fjetja me rroba të ngushta dhe të brendshme mund të rrisë lagështinë rreth pjesëve intime të trupit, gjë që mund të çojë në infeksione. Me ose pa veshje të lirshme, temperatura e trupit është më e ulët, kështu që lëkura mbetet e thatë.

Fertiliteti tek meshkujt

Gjumi pa rroba mund të rrisë fertilitetin mashkullor. Një studim zbuloi se veshjet e ngushta rrisin temperaturën e zonave intime, gjë që mund të zvogëlojë numrin e spermës. Nëse temperatura është më e ulët, sperma do të mbetet e shëndetshme dhe niveli i fertilitetit do të jetë normal.

Afërsia me partnerin

Nëse ju dhe partneri juaj flini lakuriq, do të jeni më të lidhur dhe më tërheqës me njëri-tjetrin. Kjo mund të zvogëlojë nivelet e stresit dhe të përmirësojë jetën tuaj se.ksuale. Kjo do të çojë në sekretimin e oksitocinës, hormonit të lumturisë, ndaj marrëdhënia juaj do të jetë edhe më e mirë.

Metabolizëm më i mirë

Gjumi në një dhomë më të freskët mund të përmirësojë metabolizmin, sipas ekspertëve, dhe gjumi pa rroba gjithashtu mund të kontribuojë në të. Mos harroni të ajrosni dhomën pak para se të shkoni në shtrat dhe të rregulloni temperaturën në një temperaturë më të ulët.