6 Menyra natyrale si te shpetoni nga fryrja e barkut dhe nga kapslleku

Kap slleku ju ben te ndiheni te fryre dhe eshte nje gjendje shume e dhi mbshme e trupit. Ne kete artikull do te lexoni disa menyra si te kuroni kap sllekun me gjera shume te thjeshta qe gjenden shume lehte ne shtepine tuaj.

1) Sode buke dhe uje te ngrohte

Miksoni cerek filxhani me uje te ngrohte me nje luge caji sode buke dhe do te ndiheni me te cliruar. Kjo perzierje gjithashtu do te lehtesoje dhi mbjen e kap sllekut.

2) Hidratohuni:

Ju mund ta anashkaloni kap sllekun duke qene i dehidratuar dhe ndaj duhet te pini sa me shume uji.
Deh karboni i cili gjendet tek uji i gazuar ju hidraton dhe ben mire per te shtyre mbetjet drejt daljes.

3)Hani fibra:

Ushqimi kalon me lehte duke pasur fibra te mjaftueshme ne dieten tuaj pasi zorret tuaja do te levizin me shume.Lloji qe ndihmon ne lehtesimin e kap sllekut jane fibrat e tretshme jo te fermentueshme, te tilla si psyllium.

4)Ndaloni se ngreni bulmet:

Kap slleku mund te shkaktohet nga ushqimet si djathi, akulloret, qumeshti dhe produktet e tjera te qumeshtit. Keto produkte mund te ngadalesojne levizjet tuaja te zorreve dhe ndaj keshillohet reduktimi ose eleminimi i qumeshtit.

5)Levizni me shume:

Per shendetin tone ne pergjithesi aktiviteti fizik eshte shume i mire por gjithashtu ndihmon edhe me kap sllekun. Levizja ose ushtrimet e caktuara ose joga mund te ndihmojne ne levizjen e zorreve duke ju ndihmuar me kap sllekun.

6)Pini kafeine

Ju mund te cliroheni nga konsumimi i kafeines pasi ajo stimulon muskujt ne sistemin tuaj te tretjes. Kafeina ju ndihmone per te permiresuar ekuilibrin e baktereve te zorreve pasi permban sasi te vogla te fibrave te tretshme.